W medycynie badanie diagnostyczne to każdy rodzaj badania medycznego przeprowadzanego w celu pomocy w diagnozie lub wykryciu choroby.
Różne procedury, takie jak rezonans magnetyczny, prześwietlenia rentgenowskie, USG, tomografia komputerowa i inne skany, pomagają lekarzom i personelowi medycznemu diagnozować choroby, wykrywać nieprawidłowości oraz obserwować rozwój choroby. Tomografia komputerowa jest szeroko stosowanym badaniem diagnostycznym przeprowadzanym na całym świecie.
Jak wygląda badanie za pomocą tomografii komputerowej
Sprzęt używany w tomografii komputerowej wykorzystuje przetworzone komputerowo kombinacje wielu zdjęć rentgenowskich wykonanych pod różnymi kątami w celu wytworzenia przekrojowych obrazów określonych obszarów skanowanego obiektu, umożliwiając lekarzowi zajrzenie do wnętrza ciała pacjenta bez wykonywania cięcia. Skaner składa się z pierścienia, który obraca się wokół niewielkiej części ciała. W przeciwieństwie do rezonansu magnetycznego, skaner nie otacza od razu całego ciała, więc nie powinieneś odczuwać klaustrofobii. Radiolog będzie obsługiwał skaner z sąsiedniego pomieszczenia. Podczas skanowania będziesz mógł ich słyszeć i rozmawiać z nimi przez domofon.
Przed wykonaniem tomografii komputerowej możesz otrzymać specjalny barwnik zwany kontrastem, który pomoże poprawić jakość obrazów. Może być połknięty w postaci napoju lub wstrzyknięty do naczynia krwionośnego. Poinformuj radiologa, jeśli odczuwasz niepokój lub klaustrofobię w związku z wykonaniem badania. Mogą udzielić ci porady, która pomoże ci poczuć się spokojnym i w razie potrzeby zlecić podanie środka uspokajającego, który pomoże ci się zrelaksować. Przed rozpoczęciem skanowania możesz zostać poproszony o zdjęcie ubrania i założenie fartucha.
Jednym ze szczegółowych badań jest tomografia komputerowa poznań to miasto, gdzie możemy takie badanie wykonać. Podczas wykonywania każdego skanu musisz leżeć bardzo nieruchomo i normalnie oddychać. Gwarantuje to, że skanowane obrazy nie są rozmazane. W pewnych momentach możesz zostać poproszony o wdech, wydech lub wstrzymanie oddechu. Badanie trwa zwykle około 10 do 20 minut, jest bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne.